Wiązary dachowe
Wiązary dachowe – dlaczego warto stosować w budownictwie?
Szybka instalacja. Czas poświęcony na montaż wiązarów dachowych jest bardzo krótki w porównaniu z budową klasycznej konstrukcji dachu na miejscu. Wiązary dachowe średniej wielkości można zamontować w jeden dzień.
Często występuje problem z powierzchnią magazynową na placach budowy. Wiązary dachowe nie wymagają powierzchni magazynowej, ponieważ można je podnosić i umieszczać na ścianach bezpośrednio z ciężarówki. Kratownice drewniane nadają się na place budowy z ograniczoną przestrzenią magazynową.
Montaż wiązarów dachowych nie wymaga ciężkiego sprzętu. Zazwyczaj ciężarówka transportująca kratownice jest wyposażona w dźwig do podnoszenia ich pojedynczo lub partiami na ściany.
Czas potrzebny zespołowi na przygotowanie projektu jest stosunkowo krótki, a do montażu klasycznego dachu dwuspadowego wystarczą 2-3 osoby. Szybka instalacja i niskie koszty robocizny pozytywnie wpływają na budżet inwestycji.
Program do projektowania wiązarów dachowych uwzględnia wszelkie niezbędne obciążenia: śnieg, wiatr, pokrycie dachu, izolację termiczną, konstrukcję stropu itp. Ponadto, w obliczeniach uwzględniono różne możliwe kombinacje obciążeń. Uwzględniamy także dodatkowe obciążenia na życzenie klienta.
Kratownice są produkowane indywidualnie dla każdego dachu biorąc pod uwagę specyfikę i lokalizację konkretnego budynku. Wiązary dachowe nie są towarami magazynowymi ani produktem dostępnym w sklepach z narzędziami.
Zakres zastosowania wiązarów łączonych płytką kolczastą jest niezwykle szeroki. Można je stosować w następujących miejscach: stropy działowe, dachy szczytowe i płaskie, szklarnie, hangary łukowe i szczytowe.
Ilość drewna użytego dla dachu z kratownic jest znacznie mniejsza w porównaniu z klasycznym dachem krokwiowym, ponieważ wiązary są zaprojektowane w oparciu o układ sił, w którym siły wspierają i równoważą się wzajemnie. Dlatego też przekrój drewna może być znacznie mniejszy. Zapewnia to lepszą wytrzymałość i niższe koszty materiałów.